а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Алјаска

Вид збор: Име
американска сојузна држава
Англиски: Alaska Албански: Alaska
Употреба: Географија
Изведенки
1. алјаски прид.
алјаски кучиња
2. Алјасканец м.
мн. Алсакани
3. Алјасканка ж.
мн. Алјасканки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи