а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Алцхајмер

Вид збор: Име
Алојз Алцхајмер (1864-1915), германски лекар кој прв идентификувал патолошка атрофија на мозокот што води до потполна деменција и губење на идентитетот.
Англиски: Alzheimer Германски: Alzheimer
Употреба: Медицина
Изведенки
алцхајмеров прид.
алцхајмеровиот
Пример: Алцхајмерова болест