а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Алпи

Алпите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 16936
Алпите се едни од најголемите планински вериги во Европа.
Англиски: Alps Албански: Alpet
Употреба: Географија
Примери:
Највисокиот врв на Алпите е Мон Блан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК