а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Алжир

Вид збор: Име
1. Држава во Африка.
Англиски: Algeria
Употреба: Географија
2. Главен град на Алжир.
Англиски: Algiers
Употреба: Географија
Изведенки
1. Алжирец м.
мн. Алжирци
2. Алжирка ж.
мн. Алжирки
3. алжирски прид.
алжирскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи