а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Алжир

Вид збор: Име
1. Држава во Африка.
Англиски: Algeria
Употреба: Географија
2. Главен град на Алжир.
Англиски: Algiers
Употреба: Географија
Изведенки
1. Алжирец м.
мн. Алжирци
2. Алжирка ж.
мн. Алжирки
3. алжирски прид.
алжирскиот
4. алжирјанец м.
мн. алжирјани
5. алжирјанка ж.
алжирјанки
6. алжирјански прид.
алжирјанскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи