а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Азија

Вид збор: Име
Централен и источен дел од континентот Евроазија.
Англиски: Asia
Употреба: Географија
Примери:
Бреговите на Азија се меѓу најразгранетите на Земјата.
Изведенки
1. Азиец м.
мн. Азијци
жител на Азија
2. Азијка ж.
мн. Азијки
жителка на Азија
3. Азијат м.
мн. Азијати
Азиец
4. Азијатка ж.
мн. Азијатки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи