а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Азербејџан

Вид збор: Име
Земја во кавкаскиот регион.
Англиски: Azerbaijan
Употреба: Географија
Изведенки
1. Азербејџанец м.
мн. Азербејџанци
2. Азербејџанка ж.
мн. Азербејџанки
3. азербејџански прид.
азербејзанскиот
Пример: азербејџански јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи