а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Австрија

(едн.)
Вид збор: Име
Ранг: 5009
Австрија е земја во Централна Европа, без излез на море.
Англиски: Austria
Употреба: Географија
Примери:
Главниот град на Австрија е Виена.
Изведенки
1. Австриец м.
мн. Австријци
2. Австријка ж.
мн. Австријки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи