а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Авганистан

Вид збор: Име
држава во Средна Азија
Англиски: Afghanistan
Употреба: Географија
Изведенки
1. Авган м.
2. Авганка ж.
3. авгански прид.
авганскиот
Пример: авгански народ
4. Авганистанец м.
мн. Авганистанци
5. Авганистанка ж.
мн. Авганистанки
6. авганистански прид.
авганистанскиот
Пример: авганистанска земја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи