а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

АД

Вид збор: Скратеница
Ранг: 9512
акционерско друштво (а.д.)
Англиски: corporation
Употреба: Економија
Примери:
Комерцијална банка АД Скопје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК