а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Џибути

Вид збор: Име
африканска држава
Англиски: Djibouti
Употреба: Географија
Изведенки
1. Џибутјанец м.
мн. Џибутјани
2. Џибутјанка ж.
мн. Џибутјанки
3. џибутски прид.
џибутскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи