а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Њујорк

Вид збор: Име
Ранг: 2006
Град и сојузна држава во САД.
Англиски: New York Албански: Nju Jork
Употреба: Географија
Примери:
Седиштето на Обединетите нации во Њујорк.
Изведенки
1. њујорчанец м.
мн. њујорчани
2. њујорчанка ж.
мн. њујорчанки
3. њујоршки прид.
њујоршкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК