а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Јупитер

Вид збор: Именка, машки род
1. Најголемата планета во Сончевиот систем.
Англиски: Jupiter Албански: Jupiteri
Употреба: Астрономија
2. Главен римски бог.
Англиски: Jupiter Албански: Jupiteri, Perëndi kryesore romake
Употреба: Митологија
Примери:
Храмот на Јупитер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи