а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Јуда

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. еврејски патријарх
Англиски: Judah
Употреба: Религија
2. Едно од дванаесетте израелски племиња.
Англиски: Judah
Употреба: Религија
3. Предавник, неверник (според еден од апостолите на Исус кој го предал својот учител).
Англиски: Judas
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи