а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Југославија

Вид збор: Име
Име на различни политички ентитети што постоеле на Балканскиот Полуостров.
Англиски: Yugoslavia
Употреба: Историја
Изведенки
1. Југословен м.
мн. Југословени
2. Југословенка ж.
мн. Југословенки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи