а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Јенки

Вид збор: Именка, машки род
1. Американец, жител на САД.
Англиски: Yankee Албански: Jenki
Употреба: Географија , Пејоратив
2. Федерален војник во Американската граѓанска војна.
Англиски: Yankee Албански: Jenki
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи