а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Јапонија

Вид збор: Име
Далекоисточна азиска земја.
Англиски: Japan
Употреба: Географија
Примери:
Министерот за надворешни работи на Јапонија ја потпишуваше капитулацијата пред американскиот адмирал.
Изведенки
1. Јапонец м.
мн. Јапонци
2. Јапонка ж.
мн. Јапонки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи