а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Јамајка

Вид збор: Име
острово во Карибите
Англиски: Jamajka
Употреба: Географија
Изведенки
1. Јамајчанец м.
мн. Јамајчани
2. Јамајчанка ж.
мн. Јамајчанки
3. јамајски прид.
јамајскиот
Пример: јамајски рум