а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Ѓурѓовден

Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Христијански и народен празник посветен на св. Ѓорѓи, кој паѓа на 6 мај (23 април по стариот календар), за кој се врзани многу народни обичаи.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Му го зеде детето за момоче до Ѓурѓовден за лира и половина.
Изведенки
ѓурѓовденски прид.
ѓурѓовденскиот
Што е во врска со Ѓурѓовден, што се однесува на Ѓурѓовден.
Пример: ѓурѓовденска песна, ѓурѓовденско цвеќе, ѓурѓовденско билје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи