ќебап

мн. ќебапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16692
Јадење од месо исечено на дробенки или мелено, варено или печено.
Англиски: kebap Турски: kebap Албански: qebape
Употреба: Гастрономија
Примери:
тас-ќебап (варено месо на дробенки)
шиш-ќебап (печени дробенки на шиш)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи