југозападен

југозападни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14871
Што се наоѓа на југозапад, што доаѓа од југозапад.
Англиски: southwestern Албански: jugperëndimore
Употреба: Географија
Примери:
југозападна Македонија
Слабо ветре дуваше од југозападната страна.
југозападни дијалекти
Изведенки
југозападно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК