југозапад

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26720
Страна на светот меѓу југ и запад.
Англиски: southwest
Употреба: Географија
Примери:
Градовите на југозапад од државата растат побрзо од градовите на југоисток.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК