јава

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Стварност, реалност, будност; состојба спротивна на сон.
Англиски: reality
Примери:
Соништата ќе станат јава.
Меѓу сонот и јавата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи