јавање

(едн.) јавањето
Вид збор: Именка, среден род
(само едн.) коњички спорт
Англиски: riding
Употреба: Спорт
Примери:
Тој многу ги сака стрелањето и јавањето.
натпревар по јавање
костим за јавање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи