јавашлак

(едн.) јавашлакот
Вид збор: Именка, машки род
мрзливост, неуредност, немарност
Англиски: laziness, sloppiness Турски: yavaşlık
Употреба: Разговорно
Примери:
Беше лут поради јавашлакот или намерното изоставање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи