јавач

мн. јавачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што јава.
Англиски: rider
Примери:
Коњот го почувствува бесот на својот јавач.
Коњот го отфрли јавачот.
Изведенки
1. јавачка ж.
мн. јавачки
2. јавачки прид.
јавачкиот
Пример: Јавачки спорт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи