јаваница

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. јавање
Англиски: riding
2. Коњ на кој кираџијата го товари својот багаж и самиот го јава.
Изведенки
јаваница прил.
јавајќи
Пример: Јаваница летна кон градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи