јаболчиште

мн. јаболчишта
Вид збор: Именка, среден род
1. јаболко
Англиски: apple Албански: mollë e madhe
Употреба: Аугментатив
2. Место засадено со јаболкници.
Албански: vend me mollë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Низ јаболчиштето се искачија на ритчето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи