јаболчица

мн. јаболчици
Вид збор: Именка, женски род
1. Поиздаден дел од лицето, под очите.
Англиски: cheekbone Албански: mollëz
Употреба: Анатомија
Примери:
Бледи јаболчици.
Румени јаболчици.
2. Дел од автомобил, зглоб што учествува во поврзувањето на предното тркало со воланот.
Албански: mollëz
Употреба: Технологија
Изведенки
1. јаболчница ж.
мн. јаболчници
2. јаболкчица
мн. јаболкчици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи