јаболков

јаболковиот
Вид збор: Придавка
Што е од јаболкница или од јаболко.
Албански: molle
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јаболков цвет.
Јаболков оцет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи