јаболкобер

(едн.) јаболкоберот
Вид збор: Именка, машки род
Собирање, берба на јаболка.
Англиски: apple harvest
Употреба: Земјоделство
Примери:
Преспански јаболкобер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи