јаболкница

мн. јаболкници
Вид збор: Именка, женски род
Овошно дрво со тркалезни или јајчести назабени листови, бели цветови и со тркалезни, месести и сочни плодови, црвени или жолти, поретко и зелени, со благ или киселкав вкус.
Латински: Malus Англиски: apple tree Албански: dru mollë
Употреба: Ботаника
Примери:
Расцветана јаболкница.
Изведенки
јаболкниче ср.
мн. јаболкничиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи