јаболкар

мн. јаболкари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што бере или што продава јаболка.
Албански: mollaxhi
2. Љубител на јаболка.
Албански: mollaxhi
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е јаболкар, јаде многу јаболка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи