јаблан

мн. јаблани
Вид збор: Именка, машки род
Дрво од фамилијата тополи, со висока тесна круна што се сади во паркови и во дрвореди.
Латински: Populus руramidalis Англиски: poplar Албански: plep
Употреба: Ботаника
Примери:
Разлистени јаблани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи