јабана

(едн.) јабаната
Вид збор: Именка, женски род
туѓина, странство
Англиски: abroad Турски: yaban
Употреба: Архаизам
Примери:
Замина на јабана.
Се врати од јабана.
Туѓина - јабана.
Отиде јабана - за материјална добивка - се изгуби во неповрат, попусто.
Ми се истури млекото, отиде јабана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи