иванденски

иванденскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со Иванден.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Иванденски петок - петокот пред Иванден.
(бот.) Иванденско цвеќе - Salvia sclavia.
Изведенки
јановденски прид.
јановденскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи