Иванден

Вид збор: Именка, машки род
Христијански празник што се празнува во чест на светителот Св. Јован Крстител, на 7 јули според православниот календар.
Употреба: Црковен термин
Изведенки
Јановден м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи