јајцевод

мн. јајцеводи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52048
Дел од женските полови органи, канал низ кој минува јајце-клетката од јајчниците до матката.
Англиски: Fallopian tube Албански: vepërçues
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи