јајцевиден

јајцевидниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33235
Што има форма на јајце.
Англиски: oval
Примери:
Јајцевидна глава.
Јајцевиден корен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи