јануари

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1824
Првиот месец од календарската година.
Англиски: January Албански: janar
Употреба: Неменлив збор
Изведенки
јануарски прид.
јануарскиот
Пример: Јануарска ноќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК