шипинка

Види и: шипка (ж.)
мн. шипинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16471
плод од шипка
Англиски: rose hip Албански: lloj trëndafili, kaçë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи