чума

мн. чуми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3084
1. (само едн.) Тешка заразна болест.
Англиски: plague
Употреба: Медицина
Примери:
Чумата да те изеде!
Чумата да те удри!
свинска чума
2. Митолошко суштество претставено како стара жена со распуштени коси која носи сѐ пред себе.
Англиски: Fury
Употреба: Митологија
Изрази
(разг.) Бега (од некого) како од чума.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК