чоканче

мн. чоканчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25221
Шишенце за пиење ракија.
Англиски: flask Албански: faqore për raki
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК