хелда

мн. хелди
Вид збор: Именка, женски род
Житно растение чиишто зрна се користат за правење брашно или како сточна храна.
Латински: Fagopyrum esculentum Англиски: buckwheat
Употреба: Ботаника
Примери:
безглутенско брашно од хелда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК