урва

мн. урви
Вид збор: Именка, женски род
1. провалија, амбис
Англиски: abyss Албански: ambis, humnerë
Употреба: Геологија
2. стрмнина
Англиски: slope Албански: pjerrësi
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи