туљбе

мн. туљбиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 35492
Гробница на светец или војсководител од времето на Османлиската Империја.
Турски: turbe
Употреба: Историја
Изведенки
турбе ср.
мн. турбиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК