тревник

мн. тревници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7206
Место на улица, парк, градина под трева.
Англиски: lawn
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
По тревниците децата играа фудбал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК