топоним

мн. топоними
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11392
Назив на некое географско место, месно име.
Англиски: toponym
Употреба: Лингвистика
Изведенки
топонимски прид.
топонимскиот
Пример: топонимска одредница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи