тангента

мн. тангенти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50229
Права линија допрена на крива во една точка.
Англиски: tangent
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК