севда

севдата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10101
1. љубов
Англиски: love Турски: sevda Албански: dashuri, sevda
Употреба: Разговорно
Примери:
Имаше голема севда.
2. либе, изгора, љубовница
Англиски: lover Албански: dashnore, sevda
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ја нема мојата севда.