себељубје

Вид збор: Именка, среден род
Грижа само за себе, за своите интереси, егоизам; исполнет со себе.
Англиски: egotism
Примери:
Исполнет со себељубје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК